História školy

Názov Strednej športovej školy v Trenčíne sa síce viackrát v histórii menil, stále však šport v názvoch rezonoval.

Najskôr v roku 1982 to bola Internátna športová škola, potom Športová škola, neskoršie Osemročné športové gymnázium a Športové gymnázium.

Pretransformovaním Športového gymnázia v januári 2019 vznikla Stredná športová škola. Od samého začiatku škola poskytovala štúdium gymnaziálneho typu športovo talentovanej mládeži. Od roku 2019 pribudol študijný odbor Športový manažment. Ponuku študijných odborov škola rozširuje o nové odbory - Digitálne služby v športe a Spracovanie dát v športe.

Areál školy tvorí budova školy, budova školského internátu, jedáleň, multifunkčná športová hala s bežeckým tunelom, tartanový atletický štadión, plaváreň, posilňovne, regeneračné stredisko. V roku 2019 sa začala výstavba hokejovej tréningovej arény pre potreby novovzniknutej Regionálnej hokejovej akadémie pri Strednej športovej škole.

Rovnako ako v športe, ani na športovej škole nič nie je večné. Rekordy sa prekonávajú, ale odbory a forma štúdia sa menia. Raz darmo - šport je taký. Škola sa venuje komplexnej športovej
príprave študentov v individuálnych a kolektívnych športoch a zároveň poskytuje kvalitné vzdelanie.

V individuálnych športových disciplínach sa študenti, pripravujú na kariéru profesionálneho športovca v odvetviach atletika, cyklistika, kanoistika a plávanie a v rôznych ďalších moderných športových odvetviach. V kolektívnych športoch sa pripravujú na kariéru profesionálneho hokejistu, futbalistu, volejbalistu a hádzanárky.
Škola spolupracuje s rôznymi športovými klubmi a federáciami. Spoločne sa podieľame na rozvoji športovo talentovanej mládeže.
Žiaci školy zväčša dostanú šport tak hlboko pod kožu, že automaticky pokračujú v kariére profesionálneho športovca alebo pokračujú v štúdiu na vysokých školách zameraných nielen na šport, doma aj v zahraničí.

Študenti trenčianskej Strednej športovej školy však nevynikajú len v športoch. Pokojne si merajú sily s rovesníkmi aj vo vedomostných súťažiach a môžeme povedať, že sú ich zdatnými súpermi. Aj po skončení štúdia sa vedia presadiť v rôznych sférach života a profesiách.

V dnešnej dobe patrí škola svojimi podmienkami k jedinečným športovo – vzdelávacím inštitúciám nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách. Vďaka pôsobeniu kvalitných pedagógov, trénerov, vychovávateľov a sprievodného personálu sa študenti po absolvovaní školy stávajú úspešnými športovcami. To potvrdzujú viacerí úspešní absolventi školy.

Najúspešnejší z nich okúsili dokonca na vlastnej koži atmosféru majstrovstiev sveta a olympijských hier. Je možné spomenúť kanoistov - strieborného Slavomíra Kňazovického a Martinu Kohlovú, cyklistov - Miroslava Liptáka a Jána Valacha, či plavca Ľuboša Križka, ktorí majú za sebou dokonca niekoľko olympijských štartov. Ďalšími úspešnými absolventmi – športovcami – sú atlétky Anna Balogová - Pichrtová a Zuzana Kováčiková - Hlavoňová, bedmintonistku Eva Sládeková, hokejista Andrej Sekera či futbalisti Filip Hološka a Martin Škrteľ. Zo zoznamu úspešných absolventov školy sa samozrejme nemôže vynechať Margaréta Trnková, ktorá dokonca zísala zlato v atletike nepočujúcich v Sydney v roku 2000. Keby mala škola menovať všetkých, ktorí sa zúčastnili na vrcholných športových podujatiach, bolo by ich určite oveľa viac spomedzi tých, ktorých zážitky sa spájajú práve so Strednou športovou školou v Trenčíne.


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Jún 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30