Projekty - školský rok 2014/2015
V školskom roku 2014/2015 sme sa aktívne zapojili do nasledujúcich projektov:
1. „ Zvyšovanie kvality vzdelávania na ZŠ a SŠ s využitím elektronického testovania“
V rámci projektu sme sa zúčastnili nasledujúcich testovaní, ktorých sa zúčastnili žiaci septimy A a III.B :
- administrácia - Dotazník motivácie v škole - október 2014
- administrácia – Dotazník Klíma školy a triedy pre žiaka – november 2014
- administrácia – Dotazník Klíma školy a triedy pre učiteľa – november 2014
- Test všeobecných schopností – december 2014
- administrácia - Dotazník interakčného štýlu pre žiaka – apríl 2015
- administrácia - Dotazník interakčného štýlu pre žiaka – apríl 2015
V ďalšej etape sme testovali všeobecno-vzdelávacie predmety, pre ktoré škola získala 15 testovacích licencií:
- testovacie zošity zo slovenského jazyka a literatúry - príprava na MS; február 2015 – 4. ročníky
- testovacie zošity z cudzieho jazyka (AJ B2, NJ B2) - príprava na MS; február 2015 – 4. ročníky
- generálna maturitná skúška zo slovenského jazyka a literatúry (15 žiakov, 4. ročníky)
- testovanie - predmet slovenský jazyk a literatúra + pridaná hodnota - septima A, III.B
- testovanie - predmet matematika - septima A, III.B.
Koordinátorom pre testovanie je RNDr. Turoňová.
2. „ Moderné vzdelávanie – digitálne vzdelávanie pre všeobecno - vzdelávacie predmety“
Vďaka zapojeniu sa do projektu škola získa set pre vybavenie multimediálnej učebne, ktoré sa využíva v odbormej učebni na 7. poschodí.
3. „ Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva.“
V rámci projektu získala kompletné vybavenie tabletovej učebne vrátanie softvéru Samsung.
Škola sa zaviazala vypracovať:
a) Video a metodický materiál na tému "Máme radi Slovensko". Náš tím vypracoval video s názvom "Trenčiansky hrad" a multimediálnu prezentáciu na danú tému spolu s metodickým listom.
b) Video a metodický materiál na tému "Videoexperiment". V rámci tejto témy sme vypracovali video s názvom "Pozorovanie rastlinných prieduchov", ktorého súčasťou je aj metodický list.
Zloženie nášho tímu - Juraj Rak (IV.B), Tomáš Ivanka (II.B), Dennis Filípek (I.B), Jakub Petráš (II.B), Barbora Mokrá (IV.B)
Odborná a metodická pomoc: RNDr. Eva Turoňová, Mgr. Alenka Čejková
4. "Duševné zdravie na SŠ" - jedná sa o informatívno – formatívny program určený študentom SŠ a zapojilo sa 24 žiakov III.B triedy štvorročného štúdia. Cieľom projektu je kombinovanou prednáškou, interaktívnou a diskusnou formou oboznámiť mladých ľudí s problematikou duševného zdravia. Uskutočnili sa 3 stretnutia v rozpätí dvoch vyučovacích hodín v mesiacoch apríl až jún 2015. Besedy so študentmi viedli odborníčky z CPPPaP v Trenčíne, ktoré zaujali študentov prezentáciami, videami a niektoré situácie mohli študenti prezentovať aktívne v podobe hraných scénok. Preberané témy sa dotýkali duševného zdravia a duševných chorôb. Študenti si rozšírili a obohatili poznatky v tejto oblasti a celá akcia sa stretla s veľkým záujmom študentov. V budúcom školskom roku by sme chceli pokračovať v tomto programe aj so študentmi z iných tried. Mnohým študentom pomohli v riešení súkromných problémov, pretože v súčasnosti psychických problémov narastá čoraz viac aj medzi mladými ľuďmi (RNDr. Habániková)
5. „ (Ne)zamestnanosť vs. finančná gramotnosť “ - informatívno – formatívny program zameraný na problematiku zamestnanosti, slúžiaci ako prevencia sociálno – patologických javov. Zároveň rozvíja kritické myslenie žiakov, zdôrazňuje dôležitosť vzdelávania, rozvoja gramotností – finančnej, matematickej, čitateľskej. Program je vedený formou workschopu. Garantom a hlavným prednášateľom je I. Orviský, mentor, kouč a autor knihy osobnostného rozvoja s názvom „Emočný labyrint“. Zúčastnili sa ho žiaci III.B a IV.B. Pre veľký úspech u študentov chceme v programe aj v budúcom školskom roku pokračovať. (január 2015, RNDr. Turoňová)
6. „Bezpečný návrat domov“ – beseda s odborníkmi z PZ Trenčín a trenčianskej nemocnice. Projekt bojuje proti alkoholizmu mladistvých a dôsledkoch jeho požívania. Zameriava sa na študentov vo vekových skupinách 15 – 16 ročných a je zameraný na prevenciu rizík v dopravnom správaní adolescentov. U tejto vekovej skupiny veľmi často dochádza k úrazom a úmrtiam pri návrate zo zábavných spoločenských akcií v skorých ranných hodinách cez víkendové dni. Projekt sa snaží vytvoriť informačnú kampaň, ktorá by cieľovej skupine pripomínala riziká vyplývajúce z vyššie popísanej situácie. ( 1. a 2. ročník gymnázia; RNDr. Turoňová)
7. „Zober loptu, nie drogy“ - zapájanie do športových súťaží. (P. Hirjak)
8. Vzdelávanie v oblasti elektronického šikanovania – aktívna práca s webovými stránkami: www.zodpovedne.sk, www.bezpecnenainternete.sk a motivačným programom „OVCE “ (nižšie gymnaziálne ročníky; informatika; Ing. Rarigová).
9. Vyhľadávanie informácií o problematike drog a drogovej prevencie v predmetoch biológia a chémia prostredníctvom webových stránok napr. www.drogy.cz, www.infodrogy.sk – využívanie informácií pri projektoch zameraných na danú problematiku v predmetoch biológia, chémia.(RNDr. Turoňová, RNDr. Habániková)
10. „Človek v ohrození“ - poslaním projektu je poskytnúť informácie o obchodovaní s ľuďmi; účinná pomoc ľuďom, ktorí trpia dôsledkami vojnových konfliktov, prírodných katastrof a autoritárskych režimov. Vzdelávacie a osvetové aktivity sú zamerané na budovanie otvorenej, tolerantnej a solidárnej spoločnosti. Na vyučovacích hodinách najmä etickej výchovy sú využívané publikované materiály, internet, videá, besedy k témam s príslušníkom PZ SR.(RNDr.Turoňová)
11. „ Deň narcisov “ v rámci Ligy proti rakovine, koordinátor projektu RNDr. L. Habániková, na ŠI p. Gondeková. V tomto školskom roku sme vytvorili - 2 hliadky. Vyzbierali sme finančnú hotovosť - 423,36 €.
12. Každoročné zapojenie do projektu „Čas premien, s tebou o tebe “. Projekt je určný dospievajúcim adolescentom a pomáha pri výchove k manželstvu a rodičovstvu. Koordinátorom je RNDr. Habániková.
13. Externá členka komisie a lektorka kontinuálneho vzdelávania projektu „ Profesijný a kariérový rast pedagogických zamestnancov“ - Ing. M. Rarigová