Projekty - školský rok 2016/2017

Projekt "E - test"                             Kniha

1. Čitateľská gramotnosť

Školský rok 2016/2017 je "Rokom čitateľskej gramotnosti" a bude sa niesť pod heslom „Myslenie je pohyb“.

Naša škola sa aktívne zapojila do jesenného e-testovania čitateľskej gramotnosti. Rozhodli sme sa otestovať všetky vyššie ročníky gymnázia.

Harmonogram testovania:

  • 24.10.2016 - II.B
  • 25.10.2016 - III.B, III.C
  • 26.10.2016 - IV.B
  • 3.11.2016 - kvinta A, I.B

S výsledkami testovania boli žiaci oboznámení ihneď po skončení testu. Oficiálne výsledky budú spracované a poslané na školu. Výsledky testovania škola využije na podporu aktivít zameraných na rozvoj nielen čitateľskej gramotnosti. S neoficiálnymi výsledkami testovania budú oboznámení aj rodičia na rodičovskom združení.

Národný ústav certifikovaných meraní (NÚCEM) už v uplynulých rokoch zistil, že výsledky slovenských žiakov v matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti zaostávajú za priemerom krajín OECD. Pokles úrovne čitateľskej gramotnosti však nie je len slovenským špecifikom, ale týka sa aj iných krajín. Ministerstvo školstva v rámci Národnej stratégie zvyšovania úrovne a kontinuálneho rozvíjania čitateľskej gramotnosti pripravilo rozličné taktické iniciatívy. Vychádzalo z idey, že čítanie je pohyb myšlienok a jeho rozvoj je spojený aj s pohybom tela. Športové aktivity nepredstavujú iba pohyb s jeho pozitívnymi účinkami na telesný rozvoj a zdravie. Šport prispieva aj k prekonávaniu pohodlnosti, a teda k budovaniu vytrvalosti, cieľavedomosti, sústredenosti. Rovnako aj čítanie si vyžaduje „tréning“, pravidelnosť, sústredenosť, pozornosť a koncentráciu. Napríklad už v antickom Grécku platilo, že rozvoj duševných schopností, medzi ktoré patrí aj čítanie s porozumením, má byť harmonicky spojený s všestranným telesným rozvojom a naopak.

Koordinátor projektu: RNDr. E. Turoňová

2. Generálna skúška MS 2017

14.2.2017 - sa 15 žiakov triedy IV.B zúčastní generálnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry.

Projekt "Duševné zdravie"

Projekt "Duševné zdravie na SŠ" je informatívno–formatívny program pre študentov stredných škôl, ktorého cieľom je kombinovanou prednáškou, interaktívnou a diskusnou formou oboznámiť mladých ľudí s problematikou duševného zdravia.

Na našej škole už tretí  rok pokračujeme v tomto programe a v školskom roku 2016/2017 sa zapojili 2 triedy tretieho ročníka a to:  26  žiakov III.B triedy a 19 žiakov III.C triedy štvorročného štúdia. Besedy so študentmi viedli odborníčky z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Trenčíne – PhDr. Ďurkovičová a PhDr. Baďurová.

Uskutočnili sa tri stretnutia v rozpätí dvoch vyučovacích hodín v mesiacoch október a november  v každej triede:

III.B                                                                           III.C

1. stretnutie: 7.10.2016                                      1. stretnutie: 8.11.2016                             

2. stretnutie: 14.10.2016                                    2. stretnutie: 16.11.2016

3. stretnutie: 21.10.2016                                    3. stretnutie: 23.11.2016

                   

Žiaci sa oboznámili s problematikou duševného zdravia, s rôznymi duševnými poruchami. Dozvedeli sa, že trpeli nimi aj mnohí známi umelci. Získali nové informácie o duševných chorobách, príčinách ich vzniku a ich liečbe. Témy študentov zaujali, rozšírili a obohatili ich poznatky v tejto oblasti. Odborníčky zaujali študentov prezentáciami, videami a niektoré situácie  mohli  študenti prezentovať v podobe  hraných scénok.  V budúcnosti by sme chceli ďalej pokračovať v tomto začatom programe , pretože názory  študentov na tento program boli kladné a  obohatili ich obzor. Mnohým študentom pomohli v riešení súkromných problémov, pretože v súčasnosti psychických problémov narastá čoraz viac aj medzi mladými ľuďmi.

Koordinátorka projektu - RNDr. L. Habániková

PROJEKT „GREEN LIFE“ - Myšlienka pre budúcnosť

Dňa 6.12.2016 sa žiaci sekundy A  a  kvarty A zúčastnili výchovno – vzdelávacieho programu NEPZ /najbohatšie ekosystémy planéty Zeme/, ktorý je zameraný na ochranu dažďových pralesov a kriticky ohrozených druhov zvierat a rastlín  v ekosystéme Leuser na ostrove SUMATRA v INDONÉZII. Súkromná česko – slovensko – indonézska pralesná rezervácia "GREEN – LIFE" má rozlohu 300 ha.

Beseda sa uskutočnila s absolventom našej školy Tomášom Šmátralom, ktorý je jedným z členov tímu, ktorý realizujú projekt. Žiakov oboznámil pútavou formou prednášky a videoprojekcie o danej kritickej situácii v uvedenej oblasti. Žiaci so zatajeným dychom počúvali a sledovali súčasnú situáciu v Indonézii. Na záver sa uskutočnila plodná  diskusia.

Budúcnosť tejto planéty je v našich rukách. Chráňte ju s nami......

Besedu zrealizovali vyučujúce:

  • RNDr. L. Habániková (BIO-CHE)
  • Mgr. E. Klemanová (GEG – TSV)

Projekt „Začnite s vysťahovaním“

Dňa 19.12.2016 sa naši žiaci triedy kvinty A spolu s Mgr. Kravcovou zúčastnili kultúrneho podujatia v Kine Hviezda nazvaného "Projekt - Začnime s vysťahovaním".

Zámerom projektu bolo prostredníctvom série umelecko-vzdelávacích podujatí pre študentov SŠ, v 10 vybraných mestách SR (Žilina, Prešov, Poprad, Trenčín, Rožňava, Spišská Nová Ves, Nitra, Bratislava), zamedziť nárastu  zvyšujúcich sa sympatií k extrémnym  politickým prúdom, ktoré sú dôsledkom  zvyšujúcej sa destability a neistoty ľudskej existencie, ale aj zanedbanou frekvenciou edukácie mladých ľudí a mediálnou abstinenciou v tejto oblasti.

Podujatie bolo dramaturgicky zostavené zo skutočných ľudských príbehov obetí  druhej svetovej vojny a príbehmi obyčajných hrdinov, ktorí v ťažkých situáciách  pomohli ohrozeným skupinám obyvateľstva, pretransformovanej do javiskovej interpretácie, obohatenej o vojenské šansóny, židovské a rómske piesne.

Dramaturgický koncept podujatia je zostavený v spolupráci s dramaturgom Činohry SND Petrom Kováčom a generálnym riaditeľom Múzea SNP Stanislavom Mičevom. Umelecko-občiansky rozmer podujatia je postavený na javiskovej interpretácii jednotlivých príbehov hercami Činohry SND a doplnený známymi hudobnými interpretmi.

Predstavenie sa študentom páčilo. Téma bola náročná,"ťažko stráviteľná" a určite o nej budú medzi sebou dlho diskutovať. Odchádzali z predstavenia s zimomrivkami. Zanechalo v nich neopísateľný hlboký dojem.

Projekt "Multimediálne predstavenia z fyziky, chémie a biológie"

V školskom roku 2016/2017 sme sa rozhodli uskutočniť  predstavenie "Tajomstvo života".

Dňa 19.12.2016 sa žiaci našej školy zúčastnili multimediálneho kultúrno - vzdelávacieho  predstavenia z biológie, zameraného na otázky vzniku života a vzniku života vo vesmíre. V tomto predstavení sa žiaci dozvedeli o algoritme, ktorý bol v podobe DNA a RNA vtlačený do každého tvora  na našej planéte a ktorý slúži na zachovanie života,  ale aj tvorenie všetkej rôznorodosti, ktorú v živej prírode máme. Dozvedeli sa o základných prvkoch a molekulách potrebných pre vznik života. Rozoberali spolu s prednášajúcim Mgr. Karolom Petríkom úskalia moderných teórií vývoja života a vážne i úsmevne hľadali spoločne stopy po živote aj vo vesmíre, mimo našej rodnej planéty.

Predstavenia sa zúčastnili všetci žiaci našej školy. Počas predstavenia si žiaci aj zasúťažili a boli odmenení malou cenou. Predstavenie sa uskutočnilo v spoločenskej miestnosti školského internátu.

Tajomstvo života

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Júl 2025 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31